👤

plss dau coroana b) Determină lucrul efectuat de un mobil ce s-a mişcat cu viteza de 25 m/s timp de 5 min, sub actiunea mei forte de tractiune de 2 kN.
tiu do 155 Determină lucul efectuat şi puterea dezvoltată de sportiv.​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

b. v=25 m/s

   t= 5 min=300s

   F=2kN=2000N

_____________

L=?, P=?

L=F*d*cos a=2000*7500*1=15000000J=15kJ

d=v*t=25*300=7500m

P=L/t=15000000/300=50000=50kW