👤

5. Rezolvă problema cu justificări.
Pentru 10 tone de ciment s-au plătit 16 250 lei. Cimentul a fost distribuit
trei şantiere de construcții astfel: la primul - 6 000 kg, la al doilea 3 000 kg
iar la al treilea 1 000 kg. Cât costă cimentul pentru fiecare şantier?​


Răspuns :

Răspuns:

10 tone = 10000 kg

pentru 10 tone s-au platit 16250 lei. Deci, pentru 10.000 kg s-au platit 16250 lei => pentru 1 kg s-a platit 1,625 lei

primul santier = 6000 kg = 6000*1,625 = 9750 lei

al doilea santier = 3000 kg = 3000*1,625 = 4875 lei

al treilea santier = 1000 kg = 1000*1,625 = 1625 lei

Explicație pas cu pas: