5. Rezolvați problema folosind ecuația. S-au plătit 87 de lei pentru 5 kg de portocale și 2 kg de mere. Cât costă un kilogram de portocale dacă este cu 9 lei mai scump decât un kilogram de mere? Decizie:
Între timp, nu este nevoie să știm despre asta. ”
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.