👤

8 kilograme de prune costa 48 de lei. cat costa 10 kilograme de prune?


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

10kg.......60 lei ------

Vezi imaginea Аноним

x - numărul cautat

8 kg prune ........ 48 lei

10 kg prune ...... x lei

___________________

x = (10 × 48) : 8 = 480 : 8 = 60 lei

10 kilograme de prune costa 60 de lei.