👤

tata procurat 16 kg de mere la prețul de 15lei kilogramul și a primit 10 lei rest cu ce bancnote a putut achita cumpărătura?
CINEVA STIE CUM E SCHEMA PROBLEMEI? Va rog cnv sa mă ajută ❗


Răspuns :

Răspuns:

Mere16kg.....15 lei......rest 10 lei

Acum aflăm cat a costat merele /kg

16×15=240lei/kg

2×100=200 lei si 50....

A putut achita bancnote de 1 in nr de 240,de 100 2 si 4 de 10,de 10 in 24 si asa mai departe

Explicație pas cu pas:

nu stiu sigur daca e bine!dar te am ajutat si eu cat am putut...

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari