Răspuns :
Răspuns:
0,99M ≈ 1M
Explicații:
Molaritatea unei soluții reprezintă concentrația molară a acesteia (numărul de mol de substanță dizolvată în 1L (1dm³) de soluție). Are formula:
[tex]\boxed{\bf c_M=\dfrac{n}{V_s}}[/tex],unde
[tex]\bf c_M=concentratia\:molara\:(\dfrac{mol}{L}=M)[/tex]
[tex]\bf n=numarul\:de\:mol\:(mol)[/tex]
[tex]\bf V_s=volumul\:solutiei\:(L)[/tex]
În acest caz, nu știm numărul de mol, dar îl putem calcula cu formula:
[tex]\boxed{\bf n=\dfrac{m}{M}}[/tex],unde
[tex]\bf n=numarul\:de\:mol\:(mol)[/tex]
[tex]\bf m=masa\:(g)[/tex]
[tex]\bf M=masa\:molara\:(\dfrac{g}{mol})[/tex]
Masa molară se obține însumând masele atomice ale elementelor componente substanței (sunt date în enunț [tex]\rm A_{Na}=23;\: A_{Cl}=35,5[/tex] ).
Succes!

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.