👤

2. Dacă 2 kg de mere și 3 kg de portocale costă 23 lei, cât costă 6 kg de mere și 9 kg de
portocale de același fel?REPEDE PLZZZZZ!​


Răspuns :

Răspuns:

Raspunsul este 69 lei

Explicație pas cu pas:

2 kg mere + 3 kg portocale = 5 kg in total

5 kg = 23 lei

6 kg mere + 9 kg de portocale = 15 kg in total

15 kg ÷ 5 kg = 3

23 lei × 3 = 69 lei

Raspuns: costa 69 lei