👤

9. Patru kg de ceapă și patru kg de roșii costă 28 de lei, iar șapte
kg ceapă și patru kg roșii costă 34 lei. Cât costă un kilogram de ceapă
și cât unul de roșii?​


Răspuns :

Răspuns:

34-28=6(lei 3 kg ceapa)

6:3=2 (lei un kg ceapa) 28-4x2=28-8=20(4 kg rosii) 20:4=5(lei 1 kg rosii)

Sper ca te-am ajutat

Răspuns:

4kg C...................4kg R.............28 lei

7kg C...................4kg R.............34 lei

-------------------------------------------------

7-4=3. | 6:3=2(un Kg de ceapa)

34-28=6. | 2×4=8

------------------------------------------------------

28-8=20

20:4=5(un kg de rosii)

: R:5 lei costa un kg de rosii

2 lei costa un kg de ceapa