Răspuns :
Răspuns:
34-28=6(lei 3 kg ceapa)
6:3=2 (lei un kg ceapa) 28-4x2=28-8=20(4 kg rosii) 20:4=5(lei 1 kg rosii)
Sper ca te-am ajutat
Răspuns:
4kg C...................4kg R.............28 lei
7kg C...................4kg R.............34 lei
-------------------------------------------------
7-4=3. | 6:3=2(un Kg de ceapa)
34-28=6. | 2×4=8
------------------------------------------------------
28-8=20
20:4=5(un kg de rosii)
: R:5 lei costa un kg de rosii
2 lei costa un kg de ceapa
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.