Ion și Maria au fost împreună la magazin și au cumpărat fructe. Maria a cumpărat 2kg de mere și 1kg de pere, achitând suma de 67 lei. Ion a cumpărată cu 0,5kg mai puține mere decât a cumpărat Maria și de 2 ori mai multe kilograme de pere, achitând suma de 94 lei. Determinați prețul unui kilogram de mere și unui kilogram de pere..
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.