Răspuns :
Răspuns:
2 kg mere...5kg pere...19 lei |×2
5kg mere...10 kg pere..40 lei
Explicație pas cu pas:
4 kg mere..10 kg pere...38 lei
5 kg mere..10 kg pere..40 lei
Scădem din a doua egalitate pe prima:
1 kg mere....40-38= 2 lei
2×2+5 kg pere= 19 lei
4+ 5kg pere= 19 lei
5 kg pere= 19-4= 15 lei
1 kg pere= 15: 5= 3 lei
Deci 1 kg mere= 2 lei
1 kg pere= 3 lei
Răspuns:
2 RON 1 kg de mere
3 RON 1 kg de pere
Explicație pas cu pas:
înmulțim 2kg de mere și 5 kg de pere cu doi
4kg de mere și 10 kg de pere = 38 RON
1. 40-38=2 RON - 1kg de mere
2. 8+10x=38
10x=38-8=30
x=30:10
x=3 3 RON 1 kg de pere
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.