👤

Daca 3 litri de ulei costa 15 lei, cat costa 1 liteu de ulei?​

Răspuns :

3 litri = 15 lei 1 litru = 15 lei :3 = 5 lei

Răspuns:

Salut!

Daca stim ca 3 litri de ulei costa 15 lei, pentru a afla cat costa un litru impartim 15lei la 3litri

15:3=5

deci un litru de ulei costa 5 lei

Sper ca te-am ajutat!

O zi buna!