Răspuns :
66. Descăzut-Scăzător=diferență
D-S=d
=>D=S+d, S=D-d
S+134=D => d=134
D+246=2•S (1)
2S=2(D-d)
2S=2(D-134) (2)
Din (1) și (2) => 2(D-134)=D+246
2D-268=D+246
2D-D=246+268
D=514
S=514-134
S=380
67.
I / /..10./..10./..10./
II / /+10 /+10 /+10 /+10 /+1/
III / /+10 /+10 /+10 /+10 /+1/+1/
IV / /+10 /+10 /+10 /+10 /+1/+1/+1/
În total au 406 lei.
406-(43+42+41)=406-126=280 (4 segmente egale)
280:4=70 lei are primul copil
70+41=111 lei are al 2-lea copil
70+42=112 lei are al 3-lea copil
70+43=113 lei are al 4-lea copil
Verificare:
70+10+10+10=100 lei ar avea primul copil dacă frații lui i-ar da câte 10 lei.
111-10=101 lei ar avea al 2-lea copil dacă i-ar da 10 lei primului.
112-10=102 lei ar avea al 3-lea copil dacă i-ar da 10 lei primului.
113-10=103 lei ar avea al 4-lea copil dacă i-ar da 10 lei primului.
100, 101, 102, 103 sunt consecutive, suma lor=406.
Sau, vor avea:
I / /
II / /+1/
III / /+2/
IV / /+3/
În total au tot 406 lei.
406-6=400 (4 segmente egale)
400:4=100 lei va avea primul copil
101 lei va avea al 2-lea copil
102 lei va avea al 3-lea copil
103 lei va avea al 4-lea copil
=> Acum au:
100-30=70 lei primul copil
101+10=111 lei al 2-lea copil
102+10=112 lei al 3-lea copil
103+10=113 lei al 4-lea copil
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.