👤

dacă 5 kg de mere costa 16 lei sa se afle cât costa 7 kg de mere de același fel​

Răspuns :

Răspuns:

Cat costa 1 kg de mere?

16÷5=3lei si 10 bani

15

__

=1

Cat costa 7 kg de mere?

3,10×7=21 ,70 lei

Răspuns:

5kg............16 lei

7kg................? lei

regula de trei simpla

7x16:5=112:5=22,40

7kg= 22 lei si 40 bani

sper ca te-am ajutat!