O prăjitură, două sucuri şi trei ciocolate costă 26 de lei. Cât costă fiecare dacă un
suc costă cât jumătate din prețul unei prăjituri, iar o ciocolată cât preţul a trei sucuri?
(E metoda figurativă adica cu segmente nu algebric) va rog ajutați-mă
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.