👤


Pentru 3 ciocolate şi 3 pachete de biscuiţi s-au platit 21 de lei, iar pentru 3 ciocolate si 4 pachete
de biscuiti sau plătit 24 de lei. Cât costă un pachet de biscuiti? Dar o ciocolata?medoda grafica ​


Răspuns :

3ciocolate...3p.biscuiti...21lei

3ciocolate...4p.biscuiti...24lei

________________________

/ 1p.biscuiti 3lei

3lei×3=9lei(3 p. biscuiti)

21lei-9lei=12lei(3 ciocolate)

12lei:3=4lei(o ciocolata)

Sper ca am fost de ajutor!!!

SunXMoon