la bornele unei baterii t.e.m .E=3,0V este conectat un rezistor cu rezistenta R=20 ohmi .Caderea de tensiune pe rezistor este U=2,0V.Aflati curentul de scurtcircuit. Va rog ma puteti ajuta? mtumesc!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.