👤

4
De Crăciun, pentru a face o donație unui orfelinat, elevii claselor a IV-a au cumpărat 4 jocuri
de construcții și 5 jocuri puzzle, în valoare de 820 de lei, iar elevii claselor a III-a au cumpărat
2 jocuri de construcții și 4 jocuri puzzle, în valoare de 518 lei. Cât costă un joc de construcții?
Dar un joc puzzle?​


Răspuns :

Răspuns:

Fie a = preț joc construcții

Fie b = preț joc puzzle

4a + 5b = 820 lei ecuația nr. 1

2a + 4b = 518 lei. Ecuația nr. 2

Scădem ecuatiile nr 1 și 2

2a + b = 302. Ecuația nr. 3

Acum scădem ecuația nr.2 și ecuația nr 3

3b = 216

b = 216 : 3

b = 72 lei ( preț joc puzzle)

Sper ca te am ajutat ! Succes
Vezi imaginea Andreea16087