👤

compune o problena dupa imagine astfel incat sa se rezolve prin doua operatii scrie rezolvarea . pasta de dinti 12 lei periuta de dinti de 3 ori mai putin​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

poftim, sper sa te ajute

Vezi imaginea Llenn
Maria a cumpărat o pasta de dinti care a costat 12 lei și o periuța de dinti pentru care a plătit de 3 ori mai putin . Cât au costat cele 2 impreuna ?
Rezolvare:
1. Cât costa periuța de dinti ?
12:3=4 lei
2. Cât costa cele doua impreuna ?
12+ 4=16 lei
Succes !