👤

În prima zi s-au vândut 2 kg căpșuni si 4 kg portocale,încasându-se 100 lei.A doua zi s-au vândut 4 kg căpșuni si 2 kg portocale încasându-se 80 lei.
Câți lei costă un kg căpșune?Dar un kg portocale


exercitiul nu e dintr-un manual
am incercat sa o rezolv in mai multe moduri dar nu a mers
este o problema de metoda comparativa
dau coroana


Răspuns :

2×4=8

4×2=8

8×8=64

100-64=36

Explicație pas cu pas:

nu știu daca este bine

2x4=8 căpșuni

100x4:2-80=200-80=120kg căpșune costa

120-80=40kg portocale costa c:




Răspuns: 120 kg căpșune
40kg portocale



Coroana ??