Un copil cumpara creioane si picuri. El constata ca daca ar cumpara 3 creioane si 4 picuri ar plati 18 lei ,iar pentru 2 creioane si 6 pixuri ar plati 22 lei. a) Poate copilul in aceasta situatie sa cumpere pixuri care ar costa 4 lei bucata? b) Cat costa un pix? Dar un creion in situatie descrisă de copil?
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.