Răspuns:
35×3=105 lei (pentru un elev)
105×26=2730 lei pentru toți elevi
115×2=230 lei pentru drumul tur al unui elev
230×2=460 lei tur-retur
460×26=11960 drumul pentru toți elevii
11960+2730=14690 costul întregii excursii pentru tot grupul
Explicație pas cu pas:
am calculat prima dată pentru un singur elev apoi am calculat pentru tot grupul si la sfârșit le am adunat