👤

Compune o problemă după imagine astfel încât să se rezolve prin două operații Scrie rezolvarea ​

Compune O Problemă După Imagine Astfel Încât Să Se Rezolve Prin Două Operații Scrie Rezolvarea class=

Răspuns :

Răspuns:

Pasta de dinți costă 12 lei , iar periuță de 3 ori mai puțin decât pasta de dinți. Cât costă în total periuță și pasta de dinți.

rezolvare

12÷3 = 4 costă periuță.

12+4 = 16 costă periuța și pasta de dinți în total

răspuns.

în

În total periuța și pasta de dinți costă 16 lei

Explicație pas cu pas:

sper că te-am ajutat