Răspuns :
Acesta este desenul problemei, iar mai jos voi scrie rezolvarea.
1. Cât costă o mașinuță ?
78 lei : 3 = 26 lei ( o mașinuță )
2. Cât costă 4 mașinuțe ?
26 lei × 4 = 104 lei ( 4 mașinuțe )
3. Cât costă 3 mingi ?
146 lei - 104 lei = 42 lei ( 3 mingi )
4. Cât costă o minge ?
42 lei : 3 = 14 lei ( o minge )
VERIFICARE :
( 3 mingi × 14 lei ) + ( 4 mașinuțe × 26 lei ) =
= 42 lei + 104 lei =
= 146 lei ( este corect )
( 3 mingi × 14 lei ) + ( 7 mașinuțe × 26 lei ) =
= 42 lei + 182 lei =
= 224 lei ( este corect )
RĂSPUNS : - o minge = 14 lei ;
- o mașinuță = 26 lei .
![Vezi imaginea Andreealabar](https://ro-static.z-dn.net/files/d07/b3e03a6f0a9a378817915414b8b378db.jpg)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.