👤

3
La o cantină s-au cumpărat într-o zi 38 de pahare de iaurt și 14 pahare de smântână, pentru care
s-au plătit 132 de lei, iar în altă zi s-au cumpărat 36 de pahare de iaurt și 7 pahare de smântână,
pentru care s-au plătit 100 de lei. Cât costă un pahar de iaurt? Dar unul de smântână?
• Rezolvă problema folosind operația de împărțire pentru „egalizarea“ unei mărimi din
problemă (pentru a o aduce la același termen de comparație).​


Răspuns :

Raspunsuri

iaurt=2 lei

smantana=4 lei

Explicatii

38 iaurt.........14 smantana.........132 lei

36 iaurt..........7 smantana.........100  lei     /*2

si obtin

72 iaurt ..........14 smantana.........200 lei

38 iaurt.........14 smantana.........132 lei

scad cele 2 relatii

34 iaurt........../...........................68 lei

rezulta 1 pahar de iaurt=68/34

1 pahar de iaurt =2 lei

apoi 36 pahare de iaurt=36*2=72 lei

72 lei...........7 smantana.........100 lei

7 pahare de smantana=100-72=28lei

un pahar de smantana=28/7

un pahar de smantana=4 lei

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari