👤

de la inaltimea de h=60m se arunca un corp cu viteza v=5 m pe secunda. Calculati viteza cu care ajunge corpul pe sol daca aruncarea se face pe verticala in jos. Pls am nevoie urgent, cu explicatie​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Formula lui Galilei:

[tex]v^{2} = v_{0}^{2} +2as[/tex]

In cazul nostru, a=g, s=h=60m, v_zero=5m/s

[tex]v^{2} =5^{2} + 2*10 * 60=25+1200=1250[/tex]

[tex]v=\sqrt{1250} =35m/s[/tex]