👤

O echipă de muncitori a săpat un șanț de 360 de metri în trei zile. În
prima zi a săpat de două ori mai puțin decât în a doua zi, iar în a treia zi
dublul metrilor săpaţi în primele două zile. Câți metri de șanț a săpat în
fiecare zi?​


Răspuns :

Răspuns:

40,80,240

Explicație pas cu pas:

1 zi /---/

2zi/---/---/

3 zi/---/---/---/---/---/---/

360:9=40 in prima zi

40x2= 80 a doua zi

6x40=240 a treia zi