Răspuns :
fie p=pix c=creion r=radiera
4p+4r=36
4(p+r)=36 |:4
p+r=9
2p=4r |:2
p=2r
in p+r=9 inlocuim p cu 2r=> 2r+r=9
3r=9 |:3
r=3 deci o radiera costa 3 lei
p=2r => p=2•3 => p=6 lei deci un pix costa 6 lei
2p=3c => 2•6=3c => 3c=12 |:3
c=4 deci un creion costa 4 lei
p+c+r=6+4+3=13 lei ii trebuie irinei
4p+4r=36
4(p+r)=36 |:4
p+r=9
2p=4r |:2
p=2r
in p+r=9 inlocuim p cu 2r=> 2r+r=9
3r=9 |:3
r=3 deci o radiera costa 3 lei
p=2r => p=2•3 => p=6 lei deci un pix costa 6 lei
2p=3c => 2•6=3c => 3c=12 |:3
c=4 deci un creion costa 4 lei
p+c+r=6+4+3=13 lei ii trebuie irinei
Răspuns: 13 lei
Explicație pas cu pas:
4 pixuri și 4 radiere costă 36 de lei
1 pix și o radieră costă 9 lei ( 36 : 4 = 9)
_________________________________
Dacă 2 pixuri costă cât 3 creioane sau cât 4 radiere, atunci prețul unui pix este de 2 ori mai scump decât o radieră:
Grafic avem:
l----l → prețul unei radiere
l----l----l----l----l → prețul a 4 radiere = cât 2 pixuri
l----l----l → prețul unui pix ( de 2 ori mai scump decât radiera)
___________________________________________________
radiera l----l total = 9 lei
pix l----l----l
Aflăm prețul unei radiere:
9 : 3 = 3 lei costă o radieră
Aflăm prețul unui pix:
2 × 3 = 6 lei costă un pix
Aflăm prețul unui creion, știind că 2 pixuri costă cât 3 creioane
( 2×6) : 3 = 12 : 3 = 4 lei costă un creion
________________________________________
Aflăm de câți lei are nevoie Irina pentru a cumpăra un pix, un creion și o radieră:
6 lei + 4 lei + 3 lei = 13 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.