👤

Pentru 3 ciocolate și 3 pachete de biscuiți s-au platit 21 de lei, iar pentru 3 chocolate si 4 pachete
de biscuiti s-au plătit 24 de lei. Cât costă un pachet de biscuiti? Dar o ciocolata?
REPEDE!! explicati va rog!!​


Răspuns :

24-21=3

3×3=9

(pachetul de biscuiți e 3 lei)

21-9=12(12 lei trei ciocolate)

12÷3=4

(o ciocolată costă 4 lei)

Răspuns:

3ciocolate+3pachete de biscuiți------21 lei

3ciocolate+4pachete de biscuiti------24 lei

Trebuie să aflăm cât costă un pachet de biscuiți

24lei-21lei= 3 lei un singur pachet de biscuiți

Acum trebuie să aflăm cat costa o singură ciocolată

21-3×3=12

12÷3=4lei o singura ciocolată

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari