👤

REPEDE ACESTA PROBLEME DE MATEMATICA IMI TREBUIE PRIN METODA COMPARATIEI!!!DAU COROANA!!!!​

REPEDE ACESTA PROBLEME DE MATEMATICA IMI TREBUIE PRIN METODA COMPARATIEIDAU COROANA class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3u............................2p....................220 lei    l*5

5 u..........................2p.....................300 lei    l*3

-

15u.........................10 p.....................1.100 lei

15u.........................6p........................900 lei

-

10-6=4 p

1.100-900= 200 lei ( costa 4 papusi)

200:4=50 lei (costa o papusa )

-

50*2=100 lei ( 2 papusi)

220-100=120 lei (costa 3 ursuleti)

120:3=40 lei (costa un ursulet )

Deci

- 50 lei ( o papusa)

-40 lei (un ursulet )