👤

Diagrama alaturata indica numarul kilogramelor de hârtie colectata de elevii clasei a 4 a in primele luni ale anului...Completeaza datele problemei apoi rezolva:Elevii clasei a 4 a au colectat hârtie timp de 4 luni astfel:in ianuarie 50 kg,in februarie 75 kg,in martie aceeași cantitate de hârtie ca si in luna ianuarie, iar in aprilie 100 kg.Ce suma au incasat din vanzarea hârtiei,știind ca pentru 5 kg au primit 3 lei?Va rog frumos sa ma ajutați imi trebuie pentru maine. Mulțumesc! ​

Răspuns :

Răspuns:

4×4=12

12×4=58

75+58=133

100+3+5=108

133+108=241

Explicație pas cu pas:

Sper ca te am ajutat!!

100+3+5=108

133+108=241Sper să îți fie de ajutor!

4×4=12

12×4=58

75+58=133

#iubitoridepisici!!!