👤

Compune o problemă după imagine astfel încât să se rezolve prin două operații Scrie rezolvarea​

Răspuns :

Răspuns:

La o alimentara s-au vândut 2 kg de mere costând 10 lei și 2 kg pere costând 8 lei.

Cate kg de prune a cumpărat daca prețul prunelor era 6 lei și cumpărătorul avea fix 30 lei și toate aceste produse costau 30 lei?

Explicație pas cu pas:

10+8=18

6×2=12

18 +12 = 30

sau

10+8+6×2=30

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari