Răspuns :
Răspuns:
a:9= 108 rest 8
a=108x9+8
a=972+8
a=980
a:4= 333 rest 3
a=333x4+3
a=1332+3
a=1335
a:5= 112 rest 4
a=112x5+4
a=560+4
a=564
a:3= 117 rest 1
a=117x3+1
a=351+1
a=352
a:8 = 428 rest 5
a=428x8+5
a=3424+5
a=3429
a: 6= 368 rest 5
a=368x6+5
a=2208+5
a=2213
2)
999 999:2=499 999 rest rest 1
45 680:7=6525 rest 5
9 633:2=4816 rest 1
50 014:8=6251 rest 6
23 104:6=3850 rest 4
2 401:3=800 rest 1
3)
562x5=2810
2810:2=1405 suma numerelor
1405-562=843 primul Nr
843-562=281 al doilea număr
verificare:
843-281=562
4)
Cate obiecte a realizat a doua zi?
17 508+2 815=20 323
Cate obiecte a realizat a treia zi?
17 508+20 323-7 213=
37 831-7 213=30 618
Cate obiecte mai are de realizat?
200 000-(17 508+20 323+30 618)=
200 000-(37 831+30 618)=
200 000-68 449=131 551
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.