👤

O livadă a încasat 8 202 de lei din vânzarea fructelor. S-au vândut 565 kg de mere cu 3 lei
kilogramul, 430 kg de pere la un preţ dublu și cireșe cu 7 lei kilogramul.
Câte kg de cireșe s-au vândut?​


Răspuns :

Răspuns:

565*3+430*6=1695+2580=4275.

8202-4275=3927lei .

3927:7=561kg cireșe

Explicație pas cu pas:

prețul perelor dublu față de cel al merelor .3*2=6lei pe kg

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari