Răspuns :
Răspuns:
Un corn costă 2 lei
O pâine costă 4 lei
Explicație pas cu pas:
Notam pâinea cu p si cornul cu c.
Deci Daria a cumparat : 3p...4c....20 lei |
Luca a cumpărat: 3p...6c....24 lei | si le scadem
---------------------
Deci 0p...2c...4 lei
Atunci 2c=4 lei deci un corn costă 2 lei
Atunci o pâine costă 4 lei
Răspuns:
corn 2 lei
paine 4 lei
Explicație pas cu pas:
L: 3paini + 6 cornuri = 24 lei
D: 3paini + 4 cornuri = 20 lei (-)
--------------------------------------------------------------------
2cornuri = 4 lei => 1 corn = 2 lei
3p + 4x2=20
3p = 12
p=4 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.