👤

Pentru 5kg de boabe s-au plătit 281lei .Cât costă 3kg de boabe?​

Răspuns :

Nu ai cum să faci pentru că trebuie să faci 281÷5 și îți dă cu rest și nu îți iasă problema

281 : 5 = 56, 2 lei (costă un kg de boabe)

56, 2 · 3 = 168, 6 lei (costă 3 kg de bomboane)

Sper că te-am ajutat! :)