👤

daca 4 kg de mere costa 12 lei, atunci 7 kg vor costa?​

Răspuns :

Răspuns:

dacă 12:4=3, atunci rezultă că

7×3=21 lei

[tex]4 \: kg \: mere \: ... \: 12 \: lei[/tex]

[tex]7kg \: mere \: = x \: lei[/tex]

[tex]1kg \: mere \: = 12 \div 4[/tex]

[tex]1 \: kg \: mere \: = 3 \: lei[/tex]

=> 7 kg mere = 3 x 7

7 kg mere = 21 lei