👤

Pentru a achita preţul unei excursii, elevii de la trei clase au plătit
5976 de lei. Ştiind că în prima clasă erau 30 de elevi, in a doua erau 28
de elevi şi în a treia erau 25 de elevi, să se afle preţul achitat de fiecare.​