👤

Dacă 8 kg de cartofi costă 24 RON 5 kg de cartofi costă______
URGENT ​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Dacă 8 kg=24 lei

1 kg=24:8=3 lei

5 kg=3 lei ×5 kg=15 lei

sper ca te am ajutat

Dacă 8 kg costă 24 RON, atunci 5 kg vor costa:

24:8=3 lei

3×5=15 lei

Sper că te-am ajutat!