Răspuns:
1kg mere, 1kg pere =?
2kg mere.....4kg pere......22lei
2kg mere.....5kg pere......25lei
_______________________ -(scazi de sus in jos)
=> /mere........1kg pere.......3lei
1kg pere=3 lei
3×4=12lei(4kg pere)
22lei-12lei=10lei(2kg pere)|:2
=>1kg mere=5 lei