👤

Două kilograme de mere şi 4 kg de pere costă 22 lei
Dous kilograme de mere şi 5kg de pere costă 25 de lei.
Cât costa 1kg de mere şi cât costă 1kg de pere? e urgent ​


Răspuns :

Răspuns:

1kg mere, 1kg pere =?

2kg mere.....4kg pere......22lei

2kg mere.....5kg pere......25lei

_______________________ -(scazi de sus in jos)

=> /mere........1kg pere.......3lei

1kg pere=3 lei

3×4=12lei(4kg pere)

22lei-12lei=10lei(2kg pere)|:2

=>1kg mere=5 lei