👤

20) Compune o problemă care să se rezolve după exerciţiul:
27 + (27:3) =
Citeşte problema compusă în fața colegilor și compar-o cu ale lor.​


Răspuns :

Răspuns:

maria si ioana au cumparat 3 kg de mare si au platit 27 lei !

Explicație pas cu pas:

27+(27:3)=36

Răspuns:

Odată a fost un cioban cu 27 de oi

Peste o luna din cele a mai cumpărat 27 de oi și din oile cumpărate a vândut de 3 ori mai puține oi.el a rămas cu 36

Cate oi are ciobanul.

El are 36 oi

Explicație pas cu pas:

27+(27:3)=

27+9=36

Sper ca te-am ajutat de noroc!! ✔️