👤

mama a cumparat pentru dulceata si compot 8kg de prune cu 32 de lei ..10kg cu 40 de lei si 6 kg cu 24 de lei .Aratati ca de fiecare dată
a plătit acelasi pret pt kilogram

stiu ca aceasta intrebare e usoara ...dar chiar nu mai am timp sa o fac ca pe lângă asta mai am câteva exerciții ...va rog ajutatima ..dau coroana ​


Răspuns :

Răspuns: 4 lei prețul unui kg de prune

Explicație pas cu pas:

Salutare!

Cat a plătit mama pe cele 8 kg de prune ?

32 lei : 8 = 4 lei prețul unui kg de prune

Cat a plătit mama pe cele 10 kg de prune ?

40 lei : 10 = 4 lei prețul unui kg de prune

Cat a plătit mama pe cele 6 kg de prune ?

24 lei : 6 = 4 lei prețul unui kg de prune

#copaceibrainly