Răspuns :
Răspuns:
63 lei
7 lei
Explicație:
Succes!
.............................
Răspuns:
Metoda comparatiei adaptata:
1kg tort----------------=--------------3kg fursecuri / inmultim cu 2
2kg tort----------------+-----4kg fursecuri-----=70 lei
Obtinem:
2kg tort----------------=--------------6kg fursecuri
2kg tort----------------+-----4kg fursecuri-----=70 lei
Punem in loc de 2kg de tort 6kg de fursecuri (inlocuim). Obtinem:
6kg fursecuri----------------+-----4kg fursecuri-----=70 lei
Atunci:
10kg fursecuri=70 de lei
Atunci:
1kg fursecuri=70lei:10
1kg fursecuri=7lei
Dar am vazut ca
1kg tort----------------=--------------3kg fursecuri
3kg fursecuri=3×7 lei
3kg fursecuri=21 lei
Deci 1kg tort=21 de lei.
Facem proba:
2kg tort----------------+-----4kg fursecuri-----=70 lei
2×21+4×7=42+28=70
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Limba română. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.