👤

Dacă 12 kg de mere costå 48 lei, atunci 5 kg de mere, de aceeași calitate,
costă ... lei.​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

12 kg mere......48 lei

5 kg mere........x lei

x=48 x 5/12

x=240/12

x=20 lei costa 5 kg de mere

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

12 kg ........ 48 lei

5 kg ........... x lei

12/5 = 48/x

x = 5×48/12 = 240/12 = 20

x = 20 lei