Răspuns :
Răspuns:
2kg mere.......4kg pere......28lei
5kg mere......3kg pere ......35lei
amplifica. prima relatie cu 5 si a doua cu 2 si vom ibtine
2×5=10kg mere.......4×5=20 km pere...28×5=140lei
5×2=10kg mere.......3×2=6kg pere....35×2=70lei
aflam diferenta de kg de pere
20-6=14kg
aflam cat costa 14 kg de pere
140-70=70 lei
aflam cat costa un kg de pere
70:14=5lei kg de pere
aflam cat costa 4 kg de pere
4×5=20 lei
aflam cat costa 2 kg de mere
28-20=8lei
aflam cat costa un kg de mere
8:2=4 lei kg de mere
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Limba română. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.