👤

8 kg de mere costă 40 de lei.afla cât costa 17 kg de mere​

Răspuns :

Răspuns:

8 kg m..... 40 lei

17 kg m...... x lei

40 : 8 = 5 (lei pe kg)

17 x 5 =85 (lei)

Explicație pas cu pas:

Sper ca te-am ajutat!