👤

Daca 8 kg de pere costa 24 lei , atunci 4 kg. de pere de aceeasi calitate costa.. lei .                

Răspuns :

8kg............24lei
4kg..............x

x=4*24/8
x=4*3
x=12 lei
24:8=3
4*3=12
raspuns :12 lei