👤

Dacă 6 kg mere costă 24 lei calculați costul a15 kg mere de aceeași cantitate ​

Răspuns :

Răspuns:

24:6=4 lei kg

4 ori 15 =60 lei 15 kg mere

Explicație pas cu pas:

Explicație pas cu pas:

24:6=4 ( lei costa 1 kg de mere)

4×15=60 ( costul a 15 kg de mere )

Sper ca este bine!