👤

. 7 kg de castane și 3 kg de nuci costă 33 lei, iar 5 kg de castane și 9 kg de

nuci costă 51 lei. Aflați cât costă un kg de castane și un kg de nuci.


Răspuns :

Răspuns:

1 kg castane =3 lei

1 kg nuci = 4 lei

Explicație pas cu pas:

(7kg c..... 3kg n...... 33 lei) x 3

5kg c..... 9kg n..... 51 lei

21kg c.... 9kg n..... 99 lei

5kg c..... 9kg n.....51 lei

21 -5=16kg c..... 48 lei

1 kg castane =48:16 =3 lei

9kg n=51-15=36

1kg n =36:9=4 lei

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari