👤

rezolva folosind metoda reducerii la unitate:A). daca 3kg de mere costa 12 lei, cat costa un kg de mere?
B). Daca 4 colete cu mase egale cantaresc 8kg, cat este masa unui colet?
Va rog rapid
Mulțumesc ​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

a)

3 kg.................12 lei

1 kg.................12 : 3 = 4 lei

b)

4 colete.....................8 kg

1 colet.........................8 : 4 = 2 kg