Salut!
8 kg morcovi ........ 5 kg spanac ........ 73 lei
10 kg morcovi ........ 5 kg spanac ........ 85 lei
_____________________________
2 kg morcovi ........ 12 lei
12 ÷ 2 = 6 lei un kg de morcovi
10 × 6 = 60 de lei costă 10 kg de morcovi
85 lei - 60 = 25 lei => 5 kg de spanac
25 lei ÷ 5 = 5 lei => 1 kg de spanac